4 סיבות מדוע חשוב לעבור בדיקת עיניים פעם בשנה - מיטל אופטיק

4 סיבות מדוע חשוב לעבור בדיקת עיניים פעם בשנה

חלקנו סבורים כי בדיקת עיניים עוברים רק כאשר רואים מטושטש או חשים עייפות, כאבי ראש. זו טעות מהותית לחשוב כך כי העיניים הן "חלון" לגוף, באמצעות בדיקת עיניים יסודית אפשר להבין את  בריאות הגוף הכללית. קיבצתי עבורכם ארבע סיבות לחשיבותן של בדיקות העיניים

מדוע כל אחד מאיתנו חייב לעבור בדיקת עיניים שנתית כדי לשמור על בריאותו? 

1. בדיקות עיניים מסייעות בהצלחה בלמידה

 80% מהדרישות ללמידה בשיעור ומחוצה לו מחייבת את עבודת העיניים, קריאה מרובה, במשימות המתבצעות במסכים וריכוז לאורך זמן. בבדיקת עיניים שנתית ניתן לוודא שהתלמיד או הסטודנט רואה בבירור ובנוחות כדי לצלוח את המשימות בשיעור.

2. מגפת העולם המודרני -קוצר ראיה  מספר הילדים המפתחים קוצר ראייה הולך וגדל באופן מתמיד,רבים מהילדים מאובחנים כקצרי ראייה כבר בגיל צעיר מאוד. מדוע נתון זה יוצר חשש גדול? ילדים שמתגלים קצרי ראייה בגיל צעיר נוטים לחוות החמרה במצב הראייה שלהם, מה שמגדיל מאוד את הסיכוי שלהם למצבי סיכון לעיניים בשלב מאוחר יותר בחיים כגון: קטרקט, גלאוקומה והפרדות רשתית. 

בדיקת עיניים שנתית היא הדרך הטובה ביותר לבדוק האם ילדכם הם קצרי ראייה, גילוי מוקדם של קוצר ראייה יכול להאט את התדרדרות הללו הראייה באופן משמעותי ולהפחית את הסיכוי לבעיות עיניים חמורות בהמשך חייו. בדיקות עיניים גסות אינן תחליף לבדיקת עיניים אצל אופטומטריסט. כמו בדיקת העיניים  של ילדים בבתי הספר או בוגרים שעברו בדיקת ראייה של משרד הרישוי, לצערי הבדיקות הללו לא לגמרי אמינות והן מזהות רק את אלו הסובלים מבעיות עיניים רציניות. רק בדיקת עיניים מקיפה של אופטומטריסט ורופא עיניים יכולה להבטיח שהראיה שלך טובה ואין לך מחלות עיניים שעלולות להיות חמורות ואינן בעלות תסמינים מוקדמים ברורים כמו גלאוקומה ואפילו סרטן עיניים.

3. גלאוקומה:

 מבין כל מחלות העיניים הקשות, גלאוקומה היא הקשה ביותר. גלוקומה היא מחלה הפוגעת בעצב האופטי ובשדה הראיה בין כתוצאה מלחץ תוך עיני גבוה. איטית מאחר שמדובר בתהליך הדרגתי, הרי במרבית המקרים המטופל אינו מרגיש שראייתו הולכת ומידרדרת, והוא חש בכך רק לאחר שנגרמה פגיעה קשה ביותר בראייה לכן בדיקת עיניים שגרתית מגלה לחץ תוך עיני וגורמי סיכון אחרים מאפשרת לזהות את הגלוקומה לטפל בה באמצעות טיפות עיניים  וכך להציל את העיניים מעיוורון.

4. בדיקות עיניים שנתיות יכולות לאתר בעיות בריאותיות חמורות אחרות:

הידעתם שאנשים רבים גילו שהם סובלים ממצבים בריאותיים חמורים כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ואפילו סרטן, בזכות בדיקת עיניים שגרתית שעברו.

מסתבר, שהעיניים מהוות חלון לבריאות הכללית שלנו: במהלך בדיקת עיניים מקיפה, רופא העיניים יכול להתבונן ולהעריך את בריאותם ומצבם של כלי הדם ברשתית, שהם אינדיקטור טוב לבריאות כלי הדם בכל הגוף. מצבים כמו סוכרת, יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה כולם נראים על ידי שינויים במראה אספקת הדם ברשתית וכלי הדם. בדיקות עיניים שנתיות חשובות במיוחד לכל מי שסובל מסוכרת או עשוי להיות בסיכון למחלה בעקבות השמנת יתר, היסטוריה משפחתית או סיבות אחרות. 

אגב, סכרת הגורם הראשי לעיוורון בקרב מבוגרים. בשלבים הראשונים של מחלת הסוכרת, אין סימנים נראים לעין; רק בבדיקת עיניים מקיפה אפשרי לאתר סימנים למחלה כך שהטיפול יכול להתחיל בשלבים מוקדמים ובכך למנוע את אבדן הראייה. ישנו מחקר חדש שיצא לאחרונה, המקדם פיתוח בדיקת עיניים לזיהוי הסיכון שלך למחלת אלצהיימר, שהתבצע במהלך בדיקת עיניים מקיפה.

אל תתמהמהו עם קביעת תור לבדיקת עיניים, גם אם אתם בטוחים שאתם רואים מצויין.

בדיקת עיניים יכולה לעזור לך להגן על הבריאות שלך.

שנראה רק דברים טובים.

מיטל נעימי